Genowefa urodziła się w 1896 roku, w Bronowie, w rodzinie Józefa Szczęsnego i Józefy z domu Strzemieczna. Jej ojciec - Józef był strażnikiem ziemskim, przy urzędzie gminy wsi Bronowo.

Kiedy najstarszy syn Szczęsnych - Czesław ma rozpocząć szkołę średnią, Szczęśni przenoszą się do Łomży - także i po to żeby i ich córki mogły wkrótce też iść do łomżyńskiego gimnazjum.

Zdjęcie szesnastoletniej Genowefy Szczęsnej - zrobione w Łomży, w 1912 roku.

 

Zdjęcie siedemnastoletniej Genowefy Szczęsnej - zrobione w Łomży, w 1913 roku.

 

 

Łomża - 1914 rok. Osiemnastoletnia Genowefa Szczęsna.

 

Genowefa kończy łomżyńskie gimnazjum w 1916 roku. Wkrotce po zakonczeniu I Wojny Światowej - w 1918 roku, rozpoczyna swą pierwszą pracę w zawodzie nauczycielki w Szkole Podstawowej, mieszczacej sie w drewnianym, prywatnym domu - w miejscowosci Gacie, w powiecie łomżyńskim.

W 1923 roku Genowefie rodzi się jej jedyna córka - Halina. Jej ojcem jest Wacław Pergoł.

 

 

Łomża - rok 1924. Genowefa Szczęsna

 

 

Łomża, 1925 rok. Dwuletnia Halina i jej matka Genowefa Szczęsna.

 

 

Łomża, 1927 rok. Genowefa Szczęsna i jej córka Halina

 

 

 

Rodzina Szczęsnych - Elżbiecin, lipiec 1928 roku. Od lewej: Józef Szczęsny, Jadwiga-Wiesława Szczęsna, Jerzy Szczęsny, Czesław Szczęsny, Zbigniew Szczęsny, Zofia Szczęsna /w ciąży, jeden miesiąc przed urodzeniem bliźniąt - Bogdana i Ludwika Szczęsnych/, Halina z matką Genowefą Szczęsną - siostrą Czesława.

 

 

Łomża, rok 1929. Genowefa Szczęsna /siedząca/ i jej córka Halina.

 

 

Łomża, rok 1929. Zofia Szczęsna-Sienkowska, Genowefa Szczęsna. Dzieci: /od lewej/ Zbigniew i Jerzy Szczęśni i Halina - córka Genowefy.

Łomża, rok 1930. Genowefa Szczęsna z córką Haliną.

 

 

Łomża -19 sierpnia 1933 roku. Siedzą /na dole,od lewej/: Jadwiga Wiesława Szczęsna , Halina - córka Genowefy, Zbigniew Szczęsny. Stoją od lewej: Bogdan i Ludwik Szczęśni. Siedzą na krzesłach od lewej: Zofia Szczęsna i Genowefa Szczęsna. Pomiędzy nimi stoi dziesięcioletni Jerzy Szczęsny.

Elżbiecin , 27 sierpnia 1939 roku. Ostatnia niedziela przed wybuchem II Wojny Światowej. Na zdjęciu /od lewej/ Zofia Szczęsna z Genowefą Szczęsną /siostrą, męża Zofii Szczęsnej - Czesława/.

 

Kiedy wybucha II Wojna Światowa - w 1939 roku - kapitan Czesław Szczęsny, który jest inwalidą bez jednej nogi /stracił ją w I Wojnie Światowej/, zostaje zwolniony z obowiązków czynnej służby wojskowej. 02 września 1939 roku Szczęśni - jako rodzina wojskowa - zostają ewakuowani z Elżbiecina do Międzyrzecza, następnie do Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej i następnie do Brześcia. Po kapitulacji Armii Polskiej, Szczęśni postanawiają wrócić do Elżbiecina. Docierają tylko do Ostrowi Mazowieckiej, kiedy Łomża i wszystkie tereny powiatu zostały już zajęte przez Armię Czerwoną i znalazły się pod okupacją sowiecką. Zamieszkują więc w Jarnutach - gmina Czerwin - w powiecie ostrołęckim, na terenach zajętych przez Niemców. Tam, ukrywając wojskową przeszłość Czesława , pozostają przez okres wojny pod niemiecką okupacją - aż do ponownego ustalenia polskiej tożsamosci państwowej. Mieszkają w tej wsi przez pięć lat. Razem z Czesławem i jego najbliższymi w Jarnutach ukrywa się też - przez okres wojny - jego siostra - Genowefa, ze swoją córką Natalią-Haliną.

W czasie okupacji Genowefa ponownie pracowała jako nauczycielka. Prowadziła tajne nauczanie w systemie tajnego nauczania "Golesin" - przez caly okres okupacji niemieckiej, w czasie II Wojny Światowej - na obszarze gminy Czerwin.

 

Jarnuty - 1941 rok. Od lewej: Jadwiga-Wiesława Szczęsna /później Obrycka/, Jerzy Szczęsny, Zofia Szczęsna /z domu Sienkowska/, Bogdan Szczęsny, Czesław Szczęsny, Zbigniew Szczęsny, Ludwik Szczęsny, Halina - córka Genowefy i Genowefa Szczęsna.

 

W okresie pobytu w gminie Czerwin - podczas II Wojny Światowej - Genowefa poznaje Piotra Szwetner - urodzonego w 1891 roku w Łodzi - z którym bierze ślub.

Łodź - rok 1964. Genowefa - z domu Szczęsna, z mężem - Piotrem Szwetner.

 

 

Młody Piotr Szwetner w stroju łódzkiego strażaka.

 

Po zakończeniuII Wojny Światowej Genowefa i Piotr Szwetner przenoszą się do Łodzi - skąd pochodzi Piotr. W Łodzi Genowefa ponownie podejmuje pracę w zawodzie nauczycielski - uczy teraz języka rosyjskiego aż do przejścia na emeryturę, w 1962 roku.

Piotr był felczerem. Pracował - po wyzwoleniu - w Przychodni Rejonowej - Łódź-Chojny. W przychodni miał gabinet w którym przyjmował i leczył pacjentów. Pracował tu aż do emerytury. Po przejściu na emeryturę jego pasją staje się hodowanie kanarków. Miał ich ponad 100 sztuk. Sam robił dla nich klatki i gniazdka i uczył kanarki śpiewu.

 

Kadzidło, 1950 rok. Od lewej: Bohdan Obrycki /mąż Jadwigi/, Piotr Szwetner /mąż Genowefy/, Władysław-Roman Grzybowiński - /syn Haliny /, Genowefa Szwetner, Halina Grzybowińska - córka Genowefy i Jadwiga Wiesława Obrycka /żona Bohdana/.

 

 

Elżbiecin rok 1953. Zjazd rodzinny na pogrzeb Czesława Szczęsnego - brata Genowefy.

Od lewej z góry: Jadwiga Szczęsna Obrycka, Zbigniew Szczęsny, Genowefa Szwetner - siostra Czesława, Piotr Szwetner - mąż Genowefy , Zofia Szczęsna - żona Czesława , Antoni Szanter - mąż Marii Szanter, Halina Grzybowinska - córka Genowefy; u dołu: Waldemar Obrycki - syn Jadwigi, Bogdan Szczęsny - syn Jerzego, Władysław-Roman Grzybowiński - syn Natalii-Haliny, Elżbieta Szczęsna - córka Jerzego i Tomasz Grzybowiński - syn Natalii-Haliny.

Łodź - rok 1964. Genowefa Szwetner z d. Szczęsna

 

Genowefa Szwetner z d. Szczęsna zmarła w Łodzi, w 1972 roku. Pochowano ją na cmentarzu katedralnym w Łomży, w grobie, gdzie wcześniej - w 1924 roku, została pochowana jej siostra Jadwiga Frydrych ze Szczęsnych.

Grób Genowefy Szwetner, zmarłej w 1972 roku i jej siostry Jadwigi Frydrych, zmarłej w 1924 roku - pochowanych na cmentarzu katedralnym w Łomży.

 

 

Grób Piotra Szwetner - urodzonego w 1891 roku, zmarłego na zawał 11.02.1968r. w Łodzi. Pochowano go na cmentarzu Komunalnym Łódź-Doły, kwatera IV, rząd 8, grób 15. - z bratem Juliuszem.

   
 

Copyright ©2016 Waldemar Obrycki MyRodzina.org , Site Design- Waldemar Obrycki All Rights Reserved